Jogszabályi háttér
- az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban ÁPBtv.)
- az ágazati párbeszéd bizottságokról, valamint a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény végrehajtásáról szóló 22/2009. (IX. 30.) SZMM rendelet (a továbbiakban: ÁPBr.)
Ágazati Párbeszéd Bizottságok
Az Országos Munkaügyi Tanács 2001 februárjában döntött az ágazati érdekegyeztetés fejlesztését célzó program indításáról, amelynek közvetlen célja az Ágazati Párbeszéd Bizottságok (a továbbiakban: ÁPB-k) megalakítása volt.
Az ÁPB a munkaügyi kapcsolatokat és a munkaviszonyt érintő ágazati jelentőségű kérdésekben az ágazati munkáltatói érdekképviseletek és az ágazati szakszervezetek részvételével működő kétoldalú szociális párbeszédet folytató fórum. ÁPB hozható létre egy vagy több nemzetgazdasági ágra, ágazatra, alágazatra, szakágazatra kiterjedően. Egy nemzetgazdasági ágban, ágazatban, alágazatban, szakágazatban egy bizottság jöhet létre.
Az ÁPB feladata az ágazat kiegyensúlyozott fejlődésének elősegítése, az ágazati szintű autonóm szociális párbeszéd megvalósítása, amelynek célja a megfelelő munkafeltételek kialakítása, a munkabéke megőrzése és a munkaerő-piaci folyamatok jogszerűségének előmozdítása.
Az Ágazati Párbeszéd Bizottságok Tanácsa
(a továbbiakban: ÁPBT) a területért felelős miniszter és az ágazati párbeszéd bizottságok munkavállalói, illetve munkáltatói oldalainak képviselőiből álló háromoldalú testület.
Feladata, hogy intézményi keretet nyújtson az ÁPB-k működéséhez szükséges koordinációs tevékenység ellátásához. Ennek keretében az ÁPBT, illetve annak oldalai egymást tájékoztatják, véleményt nyilváníthatnak, javaslatot tehetnek, nyilatkozatot adhatnak ki.
Az ÁPBT munkáját plenáris ülésen, illetve testületekben, szakbizottságokban végzi.
Az Ágazati Részvételt Megállapító Bizottság
(a továbbiakban: ÁRMB) az ÁPBtv. és az ÁPBr. alapján létrehozott és működő testület.
Az ÁRMB hatásköre:
a) Kérelemre megállapítja:
- hogy az ágazati párbeszéd bizottságban történő részvétel tekintetében a munkavállalói, illetve a munkáltatói érdekképviselet megfelel-e az ÁPBtv. 6-8. §-aiban meghatározott részvételi feltételeknek,
- az ÁPB jogszerű létrejöttének, illetve megszűnésének tényét.
b) Az ÁPBtv. 13. § (1) bekezdésének b)-c) pontja szerinti megállapodás hiányában megállapítja, hogy a munkavállalói, illetve a munkáltatói érdekképviselet az ÁPBtv. 12.§ (1) bekezdésében foglalt jogosultságok gyakorlásához kapcsolódóan hány ponttal rendelkezik
c) Kérelemre megállapítja, hogy a munkavállalói, illetve a munkáltatói érdekképviselet megfelel-e:
- az ÁPBtv. 12. § (2) bekezdése szerinti ágazati reprezentativitásnak,
- a kollektív szerződés kiterjesztéséhez szükséges, az ÁPBtv. 17. § (2) bekezdésében meghatározott feltételnek.
d) Az ÁRMB hivatalból jár el, amennyiben kérelem benyújtására nem került sor:
- az ÁPB megszűnésének megállapításával összefüggő ügyben, ha tudomására jut, hogy az ÁPBtv. 11. § (1) bekezdésében szereplő valamely feltétel bekövetkezett,
- az ÁPB tagság megszűnésének megállapításával összefüggő ügyben, ha tudomására jut, hogy az ÁPBtv. 11. § (2) bekezdésében szereplő valamely feltétel bekövetkezett,
- az ÁPBtv. 28. § (5) bekezdésben szereplő szervezet részvételével és jogosultságaival összefüggő ügyben, az ott megjelölt határidő lejártát követően.
Az ÁPBtv. rendelkezése szerint az ÁRMB eljárására az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) szabályait kell alkalmazni, az ÁPBtv.-ben foglalt eltérésekkel.
Az ÁRMB határozatát az az ágazati érdekképviselet támadhatja meg a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előtt közigazgatási perben, melynek jogos érdekét a határozat sérti. Az ÁRMB határozatával szemben az Ákr. 116. § (4) bekezdés d) pontja alapján fellebbezésnek helye nincs.
- az Ákr. 121. §-a szerinti felügyeleti eljárásban nem változtatható meg, és nem semmisíthető meg az ÁRMB határozata.
Az ÁRMB véglegessé vált határozatait a Magyar Közlöny mellékletét képező Hivatalos Értesítőben közzé kell tenni.
Az ÁRMB tagjai:
- két tagját a társadalmi párbeszédért felelős miniszter delegálja,
- további két-két tagját az ÁPBT munkáltatói, illetve munkavállalói oldala választja meg az ÁPBT tagjai által állított jelöltek közül.
Ágazati párbeszéd bizottságok (alágazati és szakágazati bizottságokkal együtt) és a résztvevő szociális partnerek
Az ÁRMB jogerős határozatai alapján, státuszuk szerint jelneleg 1 ágazatközi, 13 ágazati, 3 alágazati és 1 szakágazati párbeszéd bizottság működik. A 18 db ÁPB összesen 47 érdekképviselet képviselteti magát , amelyek közül 26 munkaadói és 21 munkavállalói szervezet. Az alábbi lista letölthető ide kattintva. (Utolsó frissítés: 2023. július)
További részletekért, kérjük látogasson el az MKIR felületére