Az Ifjúsági Garancia Plusz Nógrád vármegyei részprojektje 2024. június 11-én, a salgótarjáni Megyeházán tartotta meg sajtónyilvános nyitórendezvényét. Az esemény résztvevőit dr. Szabó Sándor főispán köszöntötte, majd Gerzsényi Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium tervezési szakreferense tartott előadást az új projektről. Ezt követően Tamási Ildikó, a Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály vezetője ismertette a program megvalósításának helyi jellemzőit, végül Berki Judit, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Heves-Nógrád vármegyei régióvezetője osztotta meg a százfőnyi hallgatósággal a 30 év alatti inaktív fiatalok elérésének módszereit. Az előadások közti szünetben és a rendezvényt záró állófogadáson lehetőség nyílt a meghívott vendégeink, partnereink közti tapasztalatcserére, kötetlen beszélgetésre is.
A rendezvényt követően kiadott sajtóközlemény szövegét az alábbiakban olvashatják:
Sajtóközlemény
Nógrád vármegyében is elindult az Ifjúsági Garancia Plusz Program
2024/06/11
Közös európai uniós vállalás részeként, 2024. április 15-én elindult a fiatalok körében megjelenő munkanélküliség ellen küzdő Ifjúsági Garancia Plusz. A Széchenyi Terv Plusz program keretében, mint kiemelt fontosságú Pillér, az Európai Szociális Alap Plusz és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban, a Nemzetgazdasági Minisztérium a vármegyei kormányhivatalok és az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. konzorciumában megvalósuló ernyőprojekt, munkaerőpiaci program és egyéb szakmai támogatások összefogásával kínál személyre szabott segítséget a 30 év alatti fiatalok számára. A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal 2027. augusztus 31-ig, 3,81 milliárd forintos vissza nem térítendő uniós támogatás segítségével 1 524 fiatal anyagi támogatását vállalta az ernyőprojekten belül működő GINOP_Plusz-4.1.1-23-2023-00001 azonosítójú Ifjúsági Garancia Plusz kiemelt munkaerőpiaci programban, amelynek sajtónyilvános nyitórendezvényét 2024. június 11-én tartották Salgótarjánban.
A megerősített Ifjúsági Garancia Rendszer lényege, hogy a program célcsoportjába tartozó 30 év alatti nem tanuló és nem is dolgozó fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott szakmai, és ha szükséges, anyagi segítséget kapjanak a munkaerőpiaci helyzetük javításához.
Az Ifjúsági Garancia Rendszerben és az azon belül működő Ifjúsági Garancia Plusz Program keretében az alábbi formákban tudunk hozzájárulni a fenti célok megvalósulásához:
- Foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások: csoportos és egyéni tanácsadások keretében szakmai segítségnyújtás az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. és a Kormányhivatal szolgáltatásain keresztül.
- Bértámogatás: a munkaadónak nyújtott támogatás, amennyiben 30 éven alatti fiatalt foglalkoztatnak. A támogatás intenzitása a munkabér 50%-a (max 250ezer Ft), időtartama pedig 4 vagy 6 hónap lehet a hátrányos helyzet függvényében.
- Mobilitási támogatás formái:
- lakhatási támogatás: az a regisztrált álláskereső kaphatja, akinek a lakóhelyétől több mint 60 kilométerre lévő településen van a munkavégzés helye. Mértéke a legkisebb munkabér 70%-áig terjedhet.
- Utazási támogatás: az a regisztrált álláskereső kaphatja, akinek a lakhelyétől 60 kilométernél közelebbi, de a lakóhelyétől eltérő településen található a munkavégzés helye. Mértéke: minden 10 kilométere után a kötelező legkisebb munkabér 5 százalékának megfelelő összeg.
- Képzési támogatás: a kötelező legkisebb munkabér legalább 70 százalékától, maximálisan a minimálbér 150 százalékáig terjedő havi támogatás nyújtható azon álláskeresőnek, aki a munkaerőpiacon történő elhelyezkedése érdekében képzésen vesz részt.
- Vállalkozóvá válási támogatás: 6 havi minimálbér és/vagy maximum a minimálbér 15-szörösének megfelelő tőkejuttatás igényelhető.
További információk a projektről: