Tájékoztató az álláskeresést ösztönző juttatásról és Budapest Főváros kormányhivatala képzési jegyzékéről

  • Kezdőlap
  • Megye
  • Budapest
  • Tájékoztató az álláskeresést ösztönző juttatásról és Budapest Főváros kormányhivatala képzési jegyzékéről
NYOMTATÁS
BETŰMÉRET

Tájékoztató
az álláskeresést ösztönző juttatásról

2024. június 3. napjával elérhetővé vált Budapest Főváros Kormányhivatala munkaerőpiaci programjaiban részt vevő álláskeresők számára, hogy a meghatározott képzésben való részvétel elősegítéséhez pénzbeli segítséget kérjenek. A támogatás vissza nem térítendő, álláskeresést ösztönző juttatás formájában valósul meg.

A tájékoztató célja az alábbi hirdetményekben és a vonatkozó jogszabályokban megfogalmazott információk közérthetővé tétele.

A támogatás részletes, pontos feltételeit és az igényléshez szükséges dokumentumokat "az Ifjúsági Garancia Rendszer keretében megvalósuló GINOP Plusz-4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz munkaerőpiaci programból az álláskereső részére képzéshez nyújtható, álláskeresést ösztönző juttatásról"

(https://nfsz.munka.hu/cikk/4346/Kepzeshez_nyujthato_allaskeresest_osztonzo_juttatas)

és "a GINOP Plusz-3.1.1-23 A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése munkaerőpiaci programból az álláskereső részére képzéshez nyújtható, álláskeresést ösztönző juttatásról"

(https://nfsz.munka.hu/cikk/4344/Kepzeshez_nyujthato_allaskeresest_osztonzo_juttatas)

szóló, hatályos hirdetmény és mellékletei tartalmazzák.

  1. A juttatás feltételei

Általános feltételek:

  • a kérelmező budapesti álláskereső, tehát Budapest Főváros Kormányhivatala valamely kerületi hivatalának foglalkoztatási osztályán az álláskeresők nyilvántartásában szerepel,
  • a képzési irány szerepel Budapest Főváros Kormányhivatala képzési jegyzékében,
  • a képzés intenzív, tehát 1 hónapra legalább átlagosan 30 képzési óra esik (kivéve meghatározott hatósági képzések),
  • a képzés időtartama legfeljebb 12 hónap,
  • valamelyik alábbi munkaerőpiaci program résztvevője és
  • részt vesz a kormányhivatal által nyújtott képzést előkészítő szolgáltatáson.

GINOP Plusz-4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz munkaerőpiaci programban való részvétel további feltételei:

GINOP Plusz-3.1.1-23 A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése munkaerőpiaci programban való részvétel további feltételei:

Nem nyújtható képzéshez kapcsolódó álláskeresést ösztönző juttatás annak a 25. életévét be nem töltött fiatalnak, aki olyan képzésben vesz részt, amely a 2019. évi LXXX. törvény 3. §-ában meghatározott módon ingyenes képzési formában is elérhető, kivéve, ha legalább 1 éve kikerült a közoktatásból (a https://merfoldkovek.oh.gov.hu/ oldalon igényelt oktatási életúttal szükséges igazolni), vagy az elmúlt 1 évben felzárkóztató képzésben vett részt.

  • 30-64 év életkor

Előnyt jelent:

  • tartósan álláskereső (legalább 12 hónapja folyamatosan álláskeresőként nyilvántartott),
  • 50 éven felüli,
  • alacsony iskolázottságú,
  • kisgyermeket (12 éven alulit) nevelő,
  • közfoglalkoztatásból 30 napon belül kikerülő,
  • roma,
  • megváltozott munkaképességű vagy
  • ápolási feladatokat ellátó.

 

 A támogatás megállapítását meg kell, hogy előzze egy képzést előkészítő szolgáltatás, mely keretében az álláskereső és a kormányhivatal ügyintézője áttekintik a képzések típusát, formáját, az elérhető szervezett képzéseket, és az egyénileg kiválasztott képzések feltételeit. A szolgáltatás célja, hogy az álláskereső rendelkezzen azon szükséges információval, amivel a képzőt felkeresheti. A szolgáltatáson való részvételről a kormányhivatal igazolást állít ki.

 

  1. A juttatás időtartama, mértéke

 

A juttatás kezdő napja az első képzési nap, a juttatás utolsó napja legfeljebb 12 hónap múlva az utolsó képzésen töltött nap (tehát a vizsga, a vizsgára való felkészülés időszaka már nem számít bele).

A juttatás mértéke havonta a megállapításának napján érvényes kötelező legkisebb munkabér ("minimálbér") legalább 70%-ának és legfeljebb 150%-ának megfelelő bruttó összeg (melyből levonásra kerül a jövedelemadó-előleg és a nyugdíjjárulék is). A juttatás mértékét további költségelemek és a választott képzés is befolyásolhatja: bizonyos nem intenzív hatósági képzések esetén a juttatás nem haladhatja meg a 70%-ot!

Az álláskeresést ösztönző juttatás költségelemekből épül fel, a számítási módját a fenti programoknál közzétett számolótábla segíti. A költségelemek az alábbiak:

 

Megélhetési költségelem

A megélhetési költségelem célja, hogy a képzésen részt vevő álláskereső megélhetését a kormányhivatal anyagilag támogassa a képzés ideje alatt. Mértéke a képzés intenzitásától, tehát a havi óraszámtól függ.

Átlagosan havi 80 órát meghaladó képzés

"minimálbér" 100%-a (2025-ben 290 800 Ft)

Átlagosan havi 30-79 óraszámú képzés

"minimálbér" 70%-a (2025-ben 203560 Ft)

Külön megjelölt, 30 órát el nem érő hatósági képzés

"minimálbér" 70%-a és további költségelem nem épülhet rá! (2024-ben 203 560 Ft)

Példa: egy 300 órás, 6 hónapig tartó "munkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző" szakképesítés átlagos havi óraszáma 50 óra (300 óra / 6 hónap), így a fenti táblázat alapján megélhetési költségelem a minimálbér 70%-a lesz, azaz 2024-ben 203 560 Ft.

Képzési költségelem

Képzési költségelem abban az esetben kerülhet a juttatásba, ha a képzést az álláskeresőnek ki kell fizetnie, tehát például nem az első vagy második szakma vagy az első szakképesítés megszerzésére irányul. A kormányhivatal korábbi képzési támogatásával ellentétben már nem a kormányhivatal fizeti ki a képzés és a vizsga díját, ez minden esetben az álláskeresőt terheli, viszont a havi juttatás mértéke bizonyos esetekben magasabb lehet, mint korábban.

A képzési költségelem mértéke attól függ, hogy milyen típusú, milyen hosszú (hány hónapig tart) és mennyibe kerül a képzés, felső határát pedig a képzés óraszáma határozza meg. Az összetett számításban a számolótábla jelentős segítséget nyújt.

Ingyenes képzés

0 Ft

Szakmai ismeret megszerzésére irányuló képzés

egy képzési órára vetítve legfeljebb 4 375 Ft

Nyelvi képzés

egy képzési órára vetítve legfeljebb 2 500 Ft

Példa: a fenti "munkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző" szakképesítés ára 210 000 Ft. Az egy órára vetített 700 Ft-os összeg (210 000 Ft / 300 óra) nem haladja meg a fenti táblázatban megjelölt 4 375 Ft-os összeget, így az egy hónapra eső képzési költségelem összege 35 000 Ft lesz (210 000 Ft / 6 hónap).

Utazási költségelem

A hatályos hirdetmények szerint utazási költségelemként csak helyközi utazás támogatható, így a lakó- vagy tartózkodási hely szerint Budapesten nyilvántartott álláskereső és a budapesti képzési helyszínek miatt általában nem merül fel helyközi utazási költség.

 

Abban az esetben, ha a Budapesten lakóhelye szerint nyilvántartott álláskereső tartózkodási helye más vármegyében van (vagy a budapesti tartózkodási helye szerint nyilvántartott álláskereső állandó lakóhelye van más vármegyében), úgy számításba vehető utazási költségelem. A számítás módjánál két tényezőt kell figyelembe venni: egyrészt a lakó- vagy tartózkodási hely és a képzés helyszíne közötti távolságot, másrészt a jelenléttel érintett napok számát. A támogatás összege kilométereként 30 Ft, de legfeljebb naponta 3000 Ft (ez 50 kilométeres oda-vissza távolság költsége).

Példa: a fenti "munkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző" szakképesítés 6 hónapja 60 képzési napot takar, amiből 42 nap személyes jelenléttel, míg a maradék 18 nap online valósul meg.  Így az átlagos havi jelenléti napok száma 42 nap / 6 hónap = 7 nap. A kérelmező 15,1 km-re lakik a képzés helyszínétől. Az oda-vissza távolság így 30,2 km (kerekítés szerint 30 km), a napi összeg: 30 Ft x 30 km = 900 Ft, ami nem haladja meg a napi legfeljebb 3000 Ft-os összeget, így az átlagos havi jelenlettel számolva: 900 Ft x 7 nap = 6 300 Ft.

Gyermekfelügyeleti költségelem

A gyermekfelügyeleti költségelem 12 év alatti, saját háztartásban élő, eltartott gyermek(ek) után vehető igénybe. Számítási módja a havi képzési óránként 400 Ft, de legfeljebb havonta 16 000 Ft gyermekenként.

Példa: a fenti "munkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző" szakképesítés átlagos havi óraszáma 50 óra (300 óra / 6 hónap), így az egy gyermekre jutó támogatás 50 óra x 400 Ft = 20 000 Ft, de mivel ez meghaladja a maximumot, így 16 000 Ft, két gyermek esetén pedig 32 000 Ft.

 

Példa

Egy 6 hónapig tartó 300 órás (42 nap jelenléti, 18 nap online) "munkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző" szakképesítés esetén, ahol a képzés díja 210 000 Ft, és a Budapesten nyilvántartott, de Pest vármegyében élő álláskereső két 12 éven aluli gyermeket tart el saját háztartásában, ott az álláskeresést ösztönző juttatás havi mértéke az alábbi költségelemekből épül fel:

 

Megélhetési költségelem: 203 560Ft.

Képzési költségelem: 35 000 Ft.

Utazási költségelem: 6 300 Ft.

Gyermekfelügyeleti költségelem: 32 000 Ft.

Összesen:276860Ft.

 

A 260 060 Ft a "minimálbér" 95,2%-a, így megfelelő: nem haladja meg a nyújtható 150%-os maximumot.

 

  1. A juttatás iránti kérelem benyújtásának helye és módja

Az álláskeresést ösztönző juttatás iránti kérelmet Budapest Főváros Kormányhivatala azon kerületi hivatalának foglalkoztatási osztályához szükséges benyújtani, amelyik a kérelmező álláskeresőt nyilvántartja, tehát amelyik kerületi hivatallal rendszeresen kapcsoltot tart, ahol intézi az álláskeresési ügyeit stb. Az osztályok elérhetősége az alábbi linken érhető el: https://nfsz.munka.hu/tart/kapcsolat/osztaly.

A kérelmet legkorábban a képzés indulása előtt 60 nappal, legkésőbb a képzés megkezdését követő munkanapon lehet benyújtani, de a juttatás kezdő napja nem lehet korábbi, mint a kérelem benyújtásának napja, tehát például, ha hétfőn kezdte meg a képzést, de kedden nyújtja be a juttatás iránti kérelmet, akkor az csak a keddi naptól állapítható meg és folyósítható a támogatás.

A kérelemhez minden esetben csatolni kell az alábbi mellékleteket:

  • felnőttképzési szerződés és mellékleteinek másolata: ezt a dokumentumot a képző és az álláskereső köti egymással, és tartalmazza a választott képzés fontosabb adatait (képző neve, nyilvántartási száma, képzés megnevezése, azonosítója, tervezett kezdő és záró napja, a képzés helyszíne(i), óraszámok),
  • a képző képzéssel kapcsolatos tanrendjének / ütemtervének másolata,
  • a képző által kitöltött "A képzés zöld, illetve digitális jellemzői" című dokumentum.

 

A kérelemhez az alábbi mellékleteket csak bizonyos esetekben kell csatolni:

  • ha a képzés megkezdését követően kerül a kérelem benyújtásra: a képző intézmény igazolása a képzés kezdő napjáról,
  • ha a juttatás részét képezni gyermekfelügyeleti költségelem is: a 12 év alatti, a kérelmező saját háztartásában élő, eltartott gyermek(ek) lakcímet igazoló hatósági igazolványának ("lakcímkártyájának") másolata (a másik oldala, a vonalkódot és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány másolata nem szükséges),
  • ha szeretne igénybe venni valamilyen adókedvezményt (családi, első házasok, 25 év alatti fiatalok stb.), az ehhez kapcsolódó dokumentumok

(https://nav.gov.hu/print/ado/szja/Adoeloleg_nyilatkozat),

  • amennyiben a kérelmezőnek összeférhetetlensége áll fenn a döntéshozókkal és döntés előkészítőkkel szemben (például a döntéshozó közeli hozzátartozója a kérelmezőnek): Nyilatkozat az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht.) 48/B. § (1) bekezdése szerint az összeférhetetlenség fennállásáról.

 

  1. A juttatás iránti kérelem elbírálásának menete, a juttatás folyósítása

A juttatás elbírálása során a kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya vizsgálja a jogszabályban, a munkaerőpiaci programban és a hirdetményben meghatározott feltételeket, továbbá mérlegelési jogkörében az alábbiakat is: a munkaerő-kereslet és -kínálat helyi jellemzőit, a térség foglalkoztatási helyzetét és munkanélküliségi mutatóit és a kérelmező álláskereső munkához jutási esélyeit. Amennyiben a kérelem a jogszabályoknak megfelel, és mérlegelési jogkörében eljárva a kerületi hivatal a támogatás megítélése mellett döntött, úgy az álláskereső és a hivatal hatósági szerződést köt a támogatás feltételeiről.

A megállapított és hatósági szerződésben foglalt juttatás az álláskereső részére utólag, havonta kerül kifizetésre. A folyósítás feltétele a hatósági szerződés mellékleteként kiadott, a képző által havonta kitöltött és aláírt nyilatkozat, mely igazolja a képzésen való részvételt. Ennek hiányában a folyósítás felfüggesztésre kerül, majd, ha megadott határidőn belül nem kerül pótlásra, a kerületi hivatalnak a kifizetés megtagadása iránt kell intézkednie.

A jelenléten felül a támogatott álláskeresőnek sikeres vizsgát kell tennie. Amennyiben a képzés záróvizsgája nem sikerül, úgy ez egy alkalommal pótolható. Amennyiben a végzettséget igazoló dokumentum nem kerül bemutatásra, úgy a juttatás teljes, a képzési idő alatt folyósított összege visszakövetelésre kerül!

TOVÁBBI RÉSZLETEK ERRŐL:

Megosztás:

Kapcsolódó tartalmak