FIGYELEM! 2025. január 1-jétől módosul a tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere, a TEÁOR. A TEÁOR'25-re való átállással kapcsolatos tudnivalókról, feladatokról tájékozódjon az alábbi képre vagy a linkre kattintva, a Központi Statisztikai Hivatal honlapján!
Munkaerőigények bejelentése
Munkaerőigénynek nevezzük a foglalkoztatónál olyan tevékenység jövőbeni ellátására vonatkozó és egy adott munkakörre, foglalkoztatási helyszínre, egy időpontban felmerült és beadott igényét, amelyben a munkavégzés foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében történik. A foglalkoztató a munkaerőigény bejelentésben egy adott munkakörben nála keletkezett üres álláshely, vagy álláshelyek betöltése iránti igényét jelzi. Amennyiben még nem volt kapcsolata a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal, úgy a megfelelő Foglalkoztatói adatlapot (adószám nélküli magánszemély, cég, szervezet) is szükséges kitölteni és a munkaerőigénnyel együtt benyújtani az illetékes járási hivatal Foglalkoztatási Osztályára.
A munkaerőigény bejelentését a Virtuális Munkaerőpiaci Portálon, vagy az elektronikus ügyintézés felületet biztosító e-Papír szolgáltatáson keresztül teheti meg a foglalkoztató.
Virtuális Munkaerőpiac Portál (VMP): A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat a VMP-n keresztül a biztosítja az állást keresők részére az önéletrajz feltöltését, a munkaadók számára az üres álláshelyek bejelentését és feltöltését, valamint a keresés lehetőségét a feltöltött önéletrajzok között.
e-Papír szolgáltatás: Amennyiben a munkáltató a munkaerőigényét az e-Papír szolgáltatás igénybevételével kívánja megtenni, szükséges kitöltenie a foglalkoztató adatlapot, valamint a munkaerőigény bejelentőlapot.
- Letölthető nyomtatványok: Munkaerőigény bejelentőlap PDF; Foglalkoztató adatlap: Cég szervezet részére; Adószám nélküli magánszemély részére
- Űrlapkitöltő alkalmazással is elkészíthetők.
A fenti módon elkészített és megfelelő formátumban elmentett, hitelesített aláírással és időbélyegzővel ellátva, csatolmányként az illetékes járási hivatal részére kell megküldeni a bejelentést.
Az e-papir.gov.hu felületre belépést követően, a lenyíló menüből az alábbiak kiválasztásával tudja azonosítani az ügytípust, amennyiben munkaerőigényt kíván bejelenteni:
Témacsoport: |
Kormányhivatali ügyek |
Ügytípus: |
Foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás, egyéb állami foglalkoztatási feladatok |
Címzett: |
legördülő menüben kiválasztja az illetékes járási osztályt |
Levél tárgya: |
Munkaerőigény bejelentése ... település |
Vállalati kapcsolattartóink nyújtanak részletes információkat szolgáltatásainkról a járások foglalkoztatási osztályain. Elérhetőségeik:
Salgótarjáni Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Lengyelné Szőke Martina - 30/817-5085
Balassagyarmati Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Lazsán Zsolt - 70/682-7036
Pásztói Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Petőné Takács Zita - 30/817-5553
Szécsényi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Varga László - 70/399-8275
Bátonyterenyei Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Fülöpné Ludányi Katalin - 70/399-8281
Rétsági Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: Kövi-Hornyák Emőke - 70/399-8280
Természetes személy foglalkoztató választása szerint a fentieken túl személyes megjelenés keretében, vagy postai úton is bejelentheti munkaerőigényét.
A munkaerőigényben jelzett álláshelyre csak a feltételeknek megfelelő álláskeresőt közvetítjük ki. Térítésmentes szolgáltatásként igény szerint közreműködünk csoportos tájékoztató szervezésében, valamint a bejelentésben megjelölt feltételeknek megfelelő álláskeresők előszűrésében is.
Hirdethető állások publikálása
Ha a munkaerőigényben bejelentett álláshely - a foglalkoztató nyilatkozata alapján - hirdethető, a járási hivatal az azzal kapcsolatos valamennyi adatot (pl. a foglalkoztató neve, címe, telefonszáma, az álláshelyről tájékoztatást nyújtó személy neve, az ellátandó munkakör, tevékenység megjelölése, várható kereset, alkalmazási feltételek) nyilvánosságra hozhatja.
A hirdethető állások publikálásának rendszere megújításra került megyénkben. A járási hivataloknál bejelentett, vagy a Virtuális Munkaerőpiac Portálon (VMP) keresztül feltöltött hirdethető állások megjelenítésre kerülnek vármegyei honlapunk álláskeresőknek szóló menüpontjában. Ezzel is segítjük, hogy a foglalkoztatók munkaerőigényeit tartalmazó információk minél gyorsabban és egyszerűbben eljussanak az álláskeresőkhöz és az állást változtatni szándékozókhoz.
Ezért is fontosnak tartjuk, hogy a Foglalkoztatók a betöltetlen állásajánlataikat szervezetünkhöz bejelentsék.
A munkaerőigény bejelentéshez kapcsolódó szolgáltatásainkat, így a munkaközvetítést és hirdetést térítésmentesen biztosítjuk partnereink részére.
Aktuális támogatási lehetőségek, információk
Legfrissebb munkáltatói hírlevelünk pdf formátumban letölthető a lap alján található KAPCSOLÓDÓ TARTALMAKból.
Csoportos létszámleépítés bejelentése
A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szándék bejelentését a munkáltatónak a telephelye szerint illetékes járási hivatal, a főváros esetében a kormányhivatal részére kell megküldeni elektronikus úton, melynek két módja lehetséges:
1. Az ESTAT online rendszeren keresztül
A munkaadók a létszámcsökkentésre vonatkozó szándékbejelentéseik adatait rögzíthetik az ESTAT online rendszerén keresztül, amit a https://estat.munka.hu címen érhetnek el.
2. Elektronikus ügyintézéssel az e-Papír szolgáltatás igénybevételével
A munkaadó a csoportos létszámcsökkentési szándékbejelentéseit megteheti a hagyományos nyomtatványon kitöltött adatlapok formájában is, melyet e-Papír szolgáltatáson keresztül (Ügyfélkapus, Cégkapus azonosítást követően) elektronikus aláírással/hitelesítéssel kell megküldenie az alábbi azonosítókkal:
Témacsoport: |
Kormányhivatali ügyek |
Ügytípus: |
Foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás és egyéb állami foglalkoztatási feladatok |
Címzett: |
Megyei kormányhivatal járási hivatal foglalkoztatási osztálya |
Tárgy: |
Csoportos létszámcsökkentés szándék bejelentése (szabad kézzel kitöltve) |
Az ESTAT rendszer lehetővé teszi, hogy a foglalkoztatók egyszerűen és gyorsan tegyenek eleget törvényi kötelezettségüknek a csoportos létszámleépítési szándék, illetve döntésbejelentések adatainak elektronikus rögzítésével.
Helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadás
A helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadás célja szakmai, módszertani segítségnyújtással hozzájárulni a térség foglalkoztatási helyzetének javításához, a gazdasági élet résztvevői közötti együttműködés kialakulásához, a foglalkoztatási feszültségek kezeléséhez, a vállalkozási tevékenység élénküléséhez, továbbá új munkahelyek teremtéséhez.
A szolgáltatás célcsoportja:
- A térség gazdasági szereplői (vállalkozások, önkormányzatok és társulásaik, intézmények),
- a térségben munkahelyteremtő beruházást tervező, befektetési lehetőséget kereső vállalkozások,
- a térségben válsággal küzdő munkáltatók, és a leépítéssel fenyegetett/érintett munkavállalók,
- munkaerőpiaci programokat megvalósító vagy munkaerőpiaci szolgáltatásokat nyújtó szervezetek, oktatási intézmények, felnőttképzési szervezetek,
- térségi fejlesztő és egyeztető fórumok, foglalkoztatási paktumok résztvevői.
A helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadás magában foglalja:
- a térségben a munkaadók gazdasági foglalkoztatási helyzetének nyomon követését, a csoportos létszámcsökkentések, a foglalkoztatási feszültségek kialakulásának megelőzése érdekében a részükre történő információnyújtást, tanácsadást;
- programok kezdeményezését a csoportos létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók újbóli elhelyezkedésének, a térségben tapasztalható foglalkoztatási feszültségek enyhítésének, a térség gazdasági foglalkoztatási szerkezetváltásának elősegítése érdekében, az e célt szolgáló programok kidolgozásában és megvalósításában történő közreműködést;
- kapcsolattartást a térség gazdasági életében résztvevő munkaadókkal, a térség helyi önkormányzataival, a térségben működő szervezetekkel, közreműködésük elősegítését a gazdasági szerkezet átalakítását, a foglalkoztatási helyzet javítását célzó programokban;
- munkaerőpiaci információk nyújtásával történő közreműködést a térségben működő területfejlesztési tanácsok döntéseinek előkészítésében, az e testületek által indított programokhoz való csatlakozást.