A vármegyei kormányhivatalok szervezetében működő foglalkoztatási szolgálat Magyarország legnagyobb hálózattal rendelkező állásközvetítő szervezetrendszere, amelyhez vármegyei szinten a kormányhivatal foglalkoztatási főosztálya, járási szinten a járási hivatalok foglalkoztatási osztályai tartoznak.
Küldetésünk, hogy ingyenes állásközvetítéssel, szolgáltatásokkal és munkaerőpiaci programok működtetésével támogassuk a foglalkoztatás bővítését, illetve aktívan segítsük az álláskeresőket a megfelelő munkahely megtalálásában, valamint az ellátások és foglalkoztatási támogatások megállapításában.
Az álláskeresők személyes vagy elektronikus kapcsolattartás útján, a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán vehetik igénybe szolgáltatásainkat, támogatásainkat.
Még nem dolgozott, vagy munkaviszonya megszűnt? Regisztráltassa magát álláskeresőként a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán! Segítünk az álláskeresésben, hogy mielőbb az igényeinek megfelelő munkahelyen dolgozhasson.
Álláskereső az, aki
- a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik (alap esetben: betöltötte a 16. életévét), és
- munkát akar és tud vállalni, és
- oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat, és öregségi nyugdíjra nem jogosult, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül, és
- az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével munkaviszonyban nem áll és egyéb keresőtevékenységet sem folytat, és
- elhelyezkedése érdekében az állami foglalkoztatási szervvel együttműködik.
A nyilvántartásba vétel lehetőségei:
Személyesen intézheti, a nyilvántartásba vételhez az alábbi érvényes és eredeti iratokat szükséges magával vinnie a területileg illetékes foglalkoztatási osztályra, ügyfélfogadási időben:
- személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya, adóigazolvány
- iskolai, illetve szakképzettséget igazoló okirat(ok).
Elektronikus úton időpontot kérhet a nyilvántartásba vételhez a https://eugyintezes.munka.hu portálon. A szolgáltatás használatához az alábbi regisztrációs folyamat szükséges:
- A felületre belépve a tájékoztató elolvasása után a "Tudomásul veszem" gombbal tud továbblépni,
- a következő képernyőn TAJ számmal, születési dátummal és az édesanya leánykori vezetéknevének megadásával be kell lépni,
- e-mail cím megadása és megerősítése szükséges,
- az e-mail címre érkezik egy 8 jegyű kód, ezzel kell ismét belépni, és továbblépés után
- az "Előzetes nyilvántartásba vételi / ellátás megállapítása iránti kérelem" panelra kell kattintani, majd ezt a következő képernyőn újra megerősíteni.
- Válasz e-mail érkezik, melyben minden további tudnivalót meg fog kapni, a megadott időpontban jelentkeznie kell a foglalkoztatási osztályon.
Nyilvántartásba vételét ügyfélkapun keresztül, az e-Papír szolgáltatás igénybevételével is indíthatja: A nyilvántartási kérelem nyomtatványt letöltve, a kitöltését követően a https://e-papir.gov.hu szolgáltatáson keresztül ( AVDH hitelesítéssel aláírva) csatoltan küldheti meg az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályára. A kérelem nyomtatvány elérhetősége: https://nfsz.munka.hu/cikk/76/Tajekoztato_az_allaskeresokent_torteno_nyilvantartasba_vetelrol
Fontos tudnia, hogy álláskeresőknek együttműködési kötelezettsége keletkezik!
- A nyilvántartásba vevő járási hivatalban személyesen vagy elektronikus úton, az előírt időpontban, de legalább háromhavonta kell jelentkezni,
- az álláskeresését és elhelyezkedését befolyásoló körülményeiben bekövetkezett változást annak bekövetkeztétől számított tizenöt napon belül be kell jelenteni,
- önállóan is szükséges munkahelyet keresni, melyhez a foglalkoztatási osztály segítséget nyújt,
- az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott foglalkoztatást elősegítő szolgáltatást és a felajánlott megfelelő álláshelyre szóló állásajánlatot el kell fogadni,
- a felajánlott megfelelő munkahelyhez jutást elősegítő munkaerőpiaci programban részt kell venni.
A járási hivatal foglalkoztatási osztályán tett nyilatkozatában vállalhatja a személyes együttműködés helyett az elektronikus kapcsolattartás keretében történő együttműködést. A https://eugyintezes.munka.hu oldalon teljesítheti jelentkezési kötelezettségét, vagy az adataiban bekövetkezett változásokat is ezen a felületen közölheti, illetve munkaviszony létesítést is jelezheti, amennyiben már rendelkezik az azonosításhoz szükséges 8 számjegyű kóddal.
Egyéni Cselekvési Tervben rögzíthetők azok a szolgáltatások, támogatások, melyek segíthetik az Ön elhelyezkedését.
- A nyilvántartásba vételt követően lehetősége nyílik rá, hogy értesüljön a térség üres állásairól, kérheti humán szakembereink segítségét az új állás megtalálásához, önéletrajzíráshoz, állásinterjúra történő felkészítéshez.
- Álláskeresőként foglalkoztatást elősegítő támogatásokat igényelhet, valamint a munkáltatók is igényelhetnek támogatást nyilvántartott álláskeresők alkalmazása esetén.
- Egyéni Cselekvési Terv (ECST) keretében közösen határozzuk meg Önnel az elhelyezkedéshez szükséges lépéseket.
Az ECST tartalmazza az igényeinek megfelelő szolgáltatásokat és támogatási lehetőségeket, amelyek segíthetik a mielőbbi elhelyezkedést. Ezen dokumentumban jelezheti a képzési igényét és vállalkozási terveit is.
A foglalkoztatási szerv jelenleg kétféle ellátást nyújt: álláskeresési járadékot és nyugdíj előtti álláskeresési segélyt.
A megelőző 3 évben legalább 360 nap jogszerző idővel rendelkező, munkát vállalni akaró, de felajánlható munkahellyel nem segíthető álláskeresők részére.
Azoknak a nyugdíjhoz közel álló álláskeresőknek nyújt segítséget az életvitelükhöz, akik tartósan nem tudnak munkaviszonyt létesíteni.
Amennyiben Ön ellátást kap, és mellette kereső tevékenységet folytat, azt minden esetben be kell jelenteni a foglalkoztatási osztálynak, kivéve az alkalmi foglalkoztatásra irányuló, egyszerűsített jogviszonyt. Amennyiben a keresőtevékenység folytatása nem kerül bejelentésre és az álláskeresési ellátás továbbra is folyósításra kerül, abban az esetben a jogtalanul kifizetett ellátás az elévülési időn, 5 éven belül visszakövetelésre kerül.
Az álláskeresési járadék
- folyósítása szüneteltethető a rövid időtartamú, legfeljebb 120 napig tartó keresőtevékenység időtartama alatt, beleértve közfoglalkoztatási jogviszonyt is,
- megszüntetésre kerül, amennyiben a fentiekben említetteken kívüli keresőtevékenység létesítésére kerül sor.
- keresőtevékenység bejelentésének elmaradáskor, újabb ellátás iránti kérelem esetében a járadék megállapítható, de csak 90 nap elteltével folyósítható.
A nyugdíj előtti álláskeresési segély
- folyósítása szüneteltethető a keresőtevékenység időtartamára korlátlanul,
- amennyiben a bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget és a munkavégzés rövidebb mint 90 nap, a folyósítás büntetésként akkor is 90 napra szünetel a be nem jelentett munkaviszony kezdetétől!
Szolgáltatásaink ingyenesen igénybe vehetők a járási hivatalok foglakoztatási osztályain és a Foglalkoztatási Főosztályon található Foglalkozási Információs Tanácsadóban (FIT-ben).
A salgótarjáni Foglalkozási Információs Tanácsadóban szeretettel várjuk azokat, akik segítséget szeretnének kapni azálláskeresésben, pályaválasztásban vagy munkahelyváltásban.
A tanácsadók segítenek eligazodni a munkaerőpiaci lehetőségek között, valamint segítséget nyújtanak önéletrajz és motivációs levél megírásában, felkészülni egy állásinterjúra, illetve tájékoztatást adnak az aktuális támogatásokról és pályázati lehetőségekről.
Humánszolgáltatások
- Álláskeresési tanácsadás: Célja személyre szabott segítségnyújtás az álláskeresés hatékonnyá tétele érdekében, melynek során az álláskereső konkrét tanácsokat kap önéletrajzának, kísérőlevelének, motivációs levelének megszerkesztéséhez, álláshirdetésekre történő jelentkezéséhez, a telefonálás technikájának elsajátításához, a meg nem hirdetett álláslehetőségek felkutatásához, állásinterjúkra való felkészüléséhez.
- Munkatanácsadás: Célja az elhelyezkedést akadályozó körülmények tisztázása, a hatékony és eredményes álláskeresést elősegítő terv kidolgozása.
- Pályatanácsadás: Célja a pályaválasztás vagy pályamódosítás elősegítése, érdeklődésnek, képességeknek, személyiségnek megfelelő pályaterv kialakítása, életpálya megtervezése.
- EURES: Európai Uniós munkavállalási tanácsadás.
A tanácsadások egyéni és csoportos formában is igénybe vehetők.
Munkaerőpiaci információnyújtás, foglalkoztatási támogatások
- munkáltatók által benyújtott munkaerőigényekről, hirdethető állásokról,
- bértámogatásokról,
- vállalkozóvá válást elősegítő támogatásról,
- lakhatási, utazási támogatásokról (mobilitási támogatások),
- átképzési lehetőségekről.
- A hirdethető állásajánlatok elérhetők osztályaink hirdetési felületein, valamint a következő linken:
Hirdethető állások Nógrád vármegyében
- A Virtuális Munkaerőpiaci Portál (VMP) lehetőséget nyújt regisztrációt követően a szervezetünkhöz benyújtott pozíciókra való jelentkezésre, valamint ezen felületen rögzítheti önéletrajzát is, így a portálon regisztrált foglalkoztatók is jelezhetik Önnek a betölthető állásajánlataikat. Az alábbi linkekre kattintva a VMP aktuális állásajánlatait tekintheti meg a munkavégzés helye szerinti csoportosításban.
- EURES: Az Európai Foglalkoztatási Szolgálat portálján tájékozódhat az Unióban betölthető állásajánlatokról, részt vehet Online Állásbörzén, toborzási eseményeken.
- Állásbörzék járásonként általában évente két alkalommal, regisztrált és nem regisztrált álláskeresők részére: a létszámfelvételt tervező munkáltatók állásajánlataikkal jelennek meg, ezért önéletrajzzal érdemes kilátogatni, akár több járási börzére is.
- Toborzás keretében ismertetjük a munkáltatók meghirdetett állásajánlatait, ahol a cég képviselőjével is egyeztethetnek a munkavállalás feltételeiről.
- A foglalkoztatók munkaerőigényeinek megfelelő álláskeresőknek közvetítést végzünk. Jellemzően a foglalkoztató telephelyén kell jelentkezni a közvetítőlappal az egyeztetés érdekében.
Ismerje meg aktuális támogatásainkat!
Bértámogatás 30-64 éves álláskeresők foglalkoztatásához (munkáltatói kérelemre, GINOP Plusz-3.1.1 uniós forrás)
Súlyosan hátrányos helyzetű álláskeresők foglalkoztatásának támogatása
Közfoglalkoztatásból kilépők havi támogatása (EHT)
Lakhatási támogatás álláskeresők részére (hazai forrás)
Lakhatási támogatás 30 év alatti álláskeresők részére (Ifjúsági Garancia Plusz uniós forrás)
Lakhatási támogatás 30-64 éves álláskeresők részére (GINOP Plusz-3.1.1 uniós forrás)
Utazási támogatás álláskeresők részére (hazai forrás)
Utazási támogatás 30 év alatti álláskeresők részére (Ifjúsági Garancia Plusz uniós forrás)
Utazási támogatás 30-64 éves álláskeresők részére (GINOP Plusz-3.1.1 uniós forrás)
Képzési támogatás (álláskeresést ösztönző juttatás) álláskeresők részére
Vállalkozóvá válás támogatása
Európai uniós forrásból megvalósuló projektek ismeretői: kormanyhivatalok.hu
Virtuális Munkaerőpiaci Portál: https://vmp.munka.hu/
Karrierportál: https://www.karrierm.hu/
Közszolgálati állásportál: https://kozszolgallas.ksz.gov.hu/
Profession állásportál: www.profession.hu
Állásportál a Startlapon: www.karrier.lap.hu
A lap alján található KAPCSOLÓDÓ TARTALMAKból letölthető dokumentum tartalmazza a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat által biztosított szolgáltatások, ellátási formák, támogatások általános ismertetését, valamint a nyilvántartásba vétel formáit és menetét.